Valeriána lekárska je vytrvalá bylina dorastajúca do výšky 60-200cm, ktorú sprevádza charakteristický pach. Z krátkeho, ale silného valcovitého podzemného podzemku vyrastajú početné okrúhle korene. Lodyha je dutá, zbrázdená, priama, vetví sa až v hornej časti pri kvete. Lodyha je ústretovo vysadená dlho řapíkatými perenosečnými listami. Lichosperené listy sú zložené zo 7 – 9 párov kopijovitých lístkov so zubatým okrajom. Valeriána kvitne od júna do augusta. Kvety sa na rastline objavujú až od druhého či tretieho roku. Drobné lievikovité kvety v bielej alebo ružovkastej farbe sa skladajú do hustého kvetenstva. Vytvárajú plochý latovitý vidlán. Plodom sú nažky kopijovitého tvaru. Valeriána rastie na vlhkých miestach na brehoch potokov, v priekopách, v lesných prameniskách, ale aj záhradách.
Valeriána obsahuje seskviterpenoidy (napr. kyselina valerénová a valerianol), triterpenoidné saponíny s kyselinou oleanovou ako aglykónom, depsidickú kyselinu chlorogénovú, alkaloidy chatinín a valerín a flavóny. Prítomné sú aj kyseliny valerová a isovalerová,
Valeriána koreň má blahodarný vplyv na kvalitu spánku, kedy tiež napomáha ľahšiemu zaspávaniu. Pýši sa pozitívnymi účinkami na oblasť duševného zdravia a relaxáciu, teda ho možno vyskúšať aj v prípade stresu. Priaznivo pôsobí aj na kognitívne funkcie. Prispieva k správnej činnosti trávenia a celého kardiovaskulárneho systému vrátane srdca.
Príprava nálevu: 2 čajové lyžičky koreňa valeriány zalejte 250ml vriacej vody a prikryté nechajte 10 minút vylúhovať. Potom preceďte.
Táto bylina je známa tiež pod názvami baldrián, valeriánok, kozlík, mačacia zelina alebo odolen.