Slez maurský je dvojročná až viacročná rastlina. Dorastá do výšky až jedného a pol metra. Má laločnaté listy s dlhou stopkou. Celá rastlina je riedko ochlpená. Kvitne nádhernými ružovofialovými kvetmi. Plod dozrieva na okrúhly, plochý diskovitý plod, rozpadajúci sa na niekoľko jednosemenných častí, označovaných ako tvrdky. Pochádza zo Stredomoria a severnej Afriky. Dnes rastie aj v Európe a pestuje sa aj u nás. Vyskytuje sa na lúkach, medziach, pozdĺž ciest, na rumoviskách i skládkach, pastvinách, pozdĺž riek.
Slez vňať obsahuje slizy, triesloviny, silice, šťaveľan vápenatý, pektín a cukry.
Slez vňať prispieva k normálnej činnosti hltana, dýchacích ciest a črevného traktu. Napomáha normálnemu tráveniu.
Príprava nálevu: 1 čajovú lyžičku vňate slezu zalejte 250ml vriacej vody a prikryté nechajte 15 minút vylúhovať. Potom preceďte.
Táto bylina je známa tiež pod názvami bánbožkove syrečky, bochničky, boží chléb, božie koláčiky, divý ajbiš, chlebíčky, koláčki, Malon, pagačica, pagáčki, pámbičkove pagáčki, pámbožkou chlebík, páň bohov koláčik, pánboskou chlebíček, Pánbožkové chlebíčky, paterči, peniažková zelina, piupeněc, pupeněc, slez, slez okrauhlolistý, sliez okruhlolistý, slimačňik, syrčeky, syrenička, šlaz, tvarožky, zaječí sléz alebo zilíz.