Škoricovník cejlónsky je mohutný tropický strom, dorastajúci do výšky až 10 metrov. Má silnú, svetlú a aromatickú kôru. Silné vetvy nesú striedavé, kožovité, tmavozelené listy, ktoré sú na rube o odtieň svetlejšie. Kvetenstvo je vrcholičnaté s bielym alebo žltým kvetom so šiestimi lístkami. Plodom je hnedočervená bobuľa. Pochádza zo Srí Lanky. Odtiaľ sa rozšíril do tropických oblastí Brazílie, Číny, Indie, Austrálie alebo na Seychellské ostrovy.
Škorica cejlónska obsahuje silice, diterpény, eugenol, fenolkarbonové kyseliny a cinnamaldehyd.
Škoricovník ceylonský je veľmi dobre známe korenie s najrôznejším použitím v našej kuchyni. Používa sa pri príprave sladkých pokrmov, do pečiva, čokolády, cukrárskych výrobkov, pri zaváraní ovocia, v likérnictve, ale aj v parfumérii.
Škorica cejlónska prispieva k normálnemu tráveniu (ovplyvňuje chuť do jedla) a udržaniu normálnej hladiny cukru a cholesterolu v krvi. Napomáha normálnemu dýchaniu, stavu pokožky a slizníc. Možno ju vyskúšať pre normálnu funkciu reprodukčnej a močovej sústavy a normálnu činnosť čriev. Rovnako ju možno použiť ako antioxidant a na osvieženie tela.