Hoci e-shop PredajBylín.sk sa zameriava predovšetkým na profesionálov a ľudí dostatočne oboznámené s touto oblasťou, uvádzame tu z informatívnych dôvodov aj prehľad najčastejších spôsobov prípravy.
Aj tu je však potrebné myslieť na individuálnosť podľa spôsobu použitia a predovšetkým charakteru pripravovanej drogy. Často sú spôsoby kombinované alebo rozlične modifikované.
Jedná sa o koncentrované výťažky rastlín získané extrakciou drog rôznymi rozpúšťadlami (voda, lieh, glycerol ad.). Extrakty môžu byť tekuté až suché (získané úplným odparením rozpúšťadla).
Pripravujú sa pridaním drog či čerstvých bylín do vína.
Droga sa preleje studenou alebo vlažnou vodou a nechá sa lúhovať po dobu 1/2-12 hodín (väčšinou 6-8 hodín). Potom sa výluh scedí. Ide o spôsob prípravy používaný najmä u slizových drog.
Droga sa zaleje vriacou vodou, za občasného premiešania sa nechá 5-15 minút lúhovať a potom sa výluh scedí. Využíva sa spravidla u kvetov, listov a vňatí.
Droga sa 10 až 15 minút varí vo vode, potom sa nechá 15 minút a následne sa scedí. Užíva sa najmä u koreňov, plodov a kôr drog, ktorých obsahové látky sa teplom nemenia.
Sirupy v pôvodnom poňatí sú koncentrované cukrové roztoky obsahujúce rastlinné šťavy alebo výťažky z drog. Cukor v týchto prípravkoch má najmä význam konzervačný a chuťový.
Pripravujú sa najčastejšie maceráciou drogy liehom. U bežných drog sa používa na jeden váhový diel drogy päť váhových dielov liehu. Jemne rezaná alebo mletá droga sa nasype do nádoby, zaleje sa liehom a následne sa pretrepáva. Po jedno až dvojtýždňovej macerácii sa výluh scedí a nechá sa 24 hodín v chlade vyčíriť. Číry roztok sa zleje, zvyšok sa prefiltruje, obaja výluhy sa zmiešajú a doplní liehom na pôvodné množstvo. Výhodou tinktúr je ich stálosť a vyšší obsah účinných látok.