Pohánka obyčajná je jednoročná rastlina vysoká 30-80cm. Má červeno nabehnutú, dutú, vzpriamenú a málo vetvenú lodyhu. Listy sú strelovito srdcovité, skoro trojhranné, dolné stopkaté, horné takmer sediace. Kvetenstvo postupne vyrastajú z úžľabia listu, kde sú kvietky usporiadané v hrozne inak nazývanom úžľabné laty. Kvety pohánky sú obojpohlavné. Jej okvetné lístky sú buď biele, ružové, menej často červené. Plodom pohánky je trojboká nažka pripomínajúca bukvicu. Pochádza z Číny a svoj názov získala vďaka pohanským nájazdníkom: saracénom a tatárom, ktorí rozšírili jej semená do Európy.
Flavonoglykozid rutín, fagopyrín, vitamíny B, E, prvky železo, fosfor, meď, draslík, zinok, mangán, bielkoviny, organické kyseliny a ďalšie.
Pohánka je využívaná v kuchyni pri napr. pri príprave kaší.
Pohánka prispieva k normálnemu dýchaniu a napomáha správnej činnosti kardiovaskulárneho systému.
Príprava nálevu: 1 čajovú lyžičku vňate pohánky zalejte 250ml vriacej vody a nechajte 15 minút vylúhovať. Užíva sa 2-4 krát denne.
Táto bylina je známa tiež pod názvami pohánka jedlá, cizinka, hadrička, hadricha, hajdina, hajduše, haryčka, heduše, hrečka, pohanina, poháňka, pohánka, tatarka, tatarčisko alebo tarčeny.