Oliva európska je šedozelený ker alebo strom s veľmi hlbokým koreňovým systémom a krátkym hrubým kmeňom, ktorý je pri starých stromoch silne pokrútený. Má tuhé, špicaté listy šedozelenej farby, ktoré sú na rube strieborné. Dosahuje výšku cca 5-10 m. Kvety sú drobné, krémovo biele a príjemne vonia. Plodom je vajcovitá kôstkovica, po dozretí tmavo modrá až čierna.
Oliva sa pestuje po celom Stredomorí, na Arabskom polostrove, v južnej Ázii, Amerike, Austrálii a Novom Zélande, v Južnej Afrike.
Oliva list obsahuje najmä oleuropeín.
Olivové listy prispievajú k normálnemu dýchaniu a priaznivo pôsobia na krvný tlak. Podporujú metabolizmus lipidov, preto ich môže vyskúšať aj ten, kto si chce udržať zdravú hladinu cholesterolu v krvi. V neposlednom rade treba spomenúť aj priaznivé pôsobenie na trávenie, kedy napomáhajú zachovávať normálnu činnosť gastrointestinálneho traktu. Olivovník európsky je známym antioxidantom, to znamená, že chráni bunky pred oxidatívnym stresom. Je pomocníkom na udržanie normálnej hladiny cukru v krvi, blahodárne pôsobí na obličky aj močové cesty a podporuje aj prirodzenú obranyschopnosť organizmu.
Príprava nálevu: 1 čajovú lyžičku listov olivy zalejte 250ml vriacej vody a prikryté nechajte 10-15 munit vylúhovať. Potom preceďte.