Nátržník vzpriamený je vytrvalá 5–50 cm vysoká bylina. Lodyha poliehavá, vystúpavá až priama, pritisne až odstále chlpatá. Listy sediace až krátko stopkaté, dlanite zložené, trojpočetné, prízemná listová ružica je za kvetu často už odumretá, lodyžné listy s veľkými palistami. Jednotlivé lístky podlhovasto klinovité, zubaté. Kvety dlho stopkaté, pravidelné, štvorpočetné, kalich pritisne chlpatý, koruna žltá, 0,7–1,5 cm v priemere, korunné lístky dlhšie ako kalich. Plodom je nažka. Vyskytuje sa takmer po celej Európe, na Azorských ostrovoch, v severozápadnej Afrike, Malej Ázii, na Kaukaze, juhu Sibíri, bola zavlečená aj do Kanady. Vyskytuje sa na lúkach, medziach, svetlých lesoch, vresoviskách, rašeliniskách a horských paliciach.
Nátržník obsahuje veľké množstvo trieslovín, kyselinu tormentilovú, katechín, živice, klovatinu, glykozidy, terpény, vosky, silice a ďalšie.
Nátržník pôsobí blahodárne na správnu činnosť črevného traktu a taktiež napomáha udržiavať normálny stav pokožky.
Príprava odvaru: 1 čajovú lyžičku koreňa nátržníka zalejte 250ml vriacej vody a varte 15 minút. Potom preceďte.
Táto bylina je známa tiež pod názvami červienkový koreň, mochna lesná, nátržník, prietržník, sedmilist alebo sedmizámková zelina.