Medvedica lekárska je vždyzelený krík s výškou len 10 – 30 cm. Korene však siahajú až do hĺbky 100 cm a plazivé kmienky dorastajú do dĺžky 30 - 90 cm, na koncoch sú vystúpavé. Vetvičky medvedice sú striedavo vysadené krátko řapíkatými listami. Tmavo zelené, kožovité, nadrobno žilnaté listy sú zo spodnej strany jemne ochlpené. Sú celokrajné, majú obrátene vajcovitý tvar. Medvedica vykvitá v závislosti od stanoviska od apríla do júla. Drobné zvončekovité kvety majú bielu až ružovkastú farbu. Skladajú sa v previsnutej, riedke hroznovité kvetenstvo. Plodom medvedice sú červené kôstkovice.
Medvedica obsahuje hydrochinónové glykozidy ako arbutín, triesloviny (gallotaniny a katechínové triesloviny), fenolkarbonové kyseliny, flavonoidy, iridoidy, triterpény ako kyseliny ursolovú.
Medvedica patrí medzi antioxidanty, pretože chráni bunky pred oxidačným stresom. Podporuje prirodzenú obranyschopnosť organizmu a je známa svojim pozitívnym pôsobením na funkcie močového mechúra a obličiek. V neposlednom rade prispieva k normálnej hladine cukru v krvi.
Príprava nálevu: 1 čajovú lyžičku vňate medvedice zalejte 250ml vriacej vody a prikryté nechajte 15 minút vylúhovať. Potom preceďte.
Do nálevu sa odporúča pridať na špičku noža zažívaciu sódu, pretože dezinfekčný účinok sa prejaví len vtedy, ak je reakcia moču zásaditá.
Dlhodobé užívanie alebo jej nadmerné dávky poškodzujú pečeň a môžu vyvolať glykozúriu.
Táto bylina je známa tiež pod názvami hrôzník, medvedica, medvedica lekárska, tolokňanka alebo tolokňanka lekářska.