Medvedí cesnak je vytrvalá 15-40cm vysoká bylina s podzemnou cibuľou. Cibuľa je podlhovastá s belavými až žltkastými obalovými šupinami. Nadzemná časť má prízemnú najčastejšie dva až tri veľké a podlhovasté listy (10-20 cm dlhé a 2-5 cm široké). Celá rastlina je zakončená kvetenstvom a kapsulou, čo je plod. Kvety (6-20ks) sú malé, korunné lístky biele, drobné a sú usporiadané do kvetenstva - lichookolík (stiahnutý skrutka), ktorý je pologuľovitý, celkom riedky. Vyskytuje sa najčastejšie v lužných a listnatých lesoch, okolo potokov, na úpätiach svahov. Rastie na vlhkých, piesočnatohlinitých až ílovitých pôdach.
Medvedí cesnak obsahuje organické zlúčeniny síry ako S-alkylcysteínsulfoxidy, allín, propenylallin, glutamylpeptidy, steroidné a triterpénové saponíny, lecitíny, polysacharidy a stopové prvky ako selén. Čerstvé listy sú bohatým zdrojom vitamínu C.
Medvedí cesnak prispieva k normálnej činnosti kardiovaskulárnej sústavy vrátane srdca. Pozitívne pôsobí aj na funkciu obehovej sústavy a črevný trakt, podporuje vylučovanie ťažkých kovov a priaznivo ovplyvňuje metabolizmus cholesterolu. Svoje uplatnenie nájde v kuchyni, a to ako korenie. Dochuťou polievky, omáčky, mäsové, zemiakové a strukovinové pokrmy. Surový je možné konzervovať naložením do oleja alebo octu. Je výborný na syry, do bylinkových masiel aj nátierok. Medvedí cesnak má podobnú chuť a vôňu ako kuchynský cesnak a pór. Neupravuje ho tepelne, pretože by stratil svoju chuť i vôňu.
Používa sa ako korenie.
Materská rastlina je známa tiež pod názvom ramsons.