Tato položka není aktuálně dostupná. Tuto položku bohužel nemáme nyní skladem a není znám termín další dodávky. Máte-li zájem o bližší informace, kontaktujte nás. |
Medovka lekárska je vytrvalá bylinka dorastajúca do výšky až 90 cm. Stonka je hranatá a veľmi rozvetvená, prisadajú na ňu drobné, pílkovité lístky pripomínajúce žihľavu. Kvitne od júna do augusta nenápadnými bielymi kvetmi v listových úžľaboch. Má výraznú citrónovú arómu. Pôvodnou domovinou medovky je východ Stredomoria a Orient. V stredoveku bola hojne pestovaná v kláštorných záhradách. V súčasnej dobe na medovku vo voľnej prírode takmer nenarazíme. Pestuje sa umelo na poliach.
Medovka obsahuje silice (napr. citral, citronelal, citronelol, geraniol, linalol), triesloviny, kyselinu hydroxytriterpenovú (napr. kyselina ursolová) av menšom množstve aj kyselinu kávovú, enzýmy, horčiny, slizovité látky, flavonoidy a minerálne látky.
Medovka je známa predovšetkým svojim relaxačným účinkom. Má celkovo blahodarný vplyv na kognitívne a duševné zdravie človeka, prispieva k emočnému komfortu, pozitívnej nálade a pocitu pohody, zaspávaniu a zdravému spánku. Náleží medzi antioxidanty, teda napomáha chrániť bunky pred oxidatívnym stresom. Prispieva aj k normálnej činnosti dýchacieho a kardiovaskulárneho systému vrátane srdca, priaznivo ovplyvňuje krvný tlak. Napomáha udržovať normálnu funkciu štítnej žľazy i zdravé trávenie. Ženy môžu túto liekovku skúsiť aj pre navodenie hormonálnej rovnováhy a komfortu pri menštruácii. Ďalej je možné medovku použiť v kuchyni napr. do šalátov, miešaných nápojov alebo na výrobu sirupu.
Príprava nálevu: 1 čajovú lyžičku vňate medovky zalejte 250ml vriacej vody a nechajte 15 minút vylúhovať. Potom preceďte.
Táto bylina je známa tiež pod názvami citrónová zelina, ďatelina skalná, dúbravnica, Dúbravník, horská lucerna, komoňica, lemonika, lemonka, lucernica žltá, lucernina horová, madlinka, Marule, marulka, matčina medlinka, matečník, materník, maťerník, matka, matočina, medovka citrónová, medovka lekárska, medovnica, meduň, medún, medúň obecný, medunica, Meduňka, meduňka citrónová, meduňky, melisa, Melissa, oharková zelina, planá mäta, rojovník, rojovňík, včelanka, včelník alebo včelník liečivý.