Maté sa pripravuje z listov cezmíny paraguajskej, čo je až 20m vysoký vždyzelený strom. Má tuhé striedavo usporiadané listy s vrúbkovaným okrajom. Kvitne nenápadnými zelenkavo bielymi kvetmi. Plodom je okrúhla červená kôstkovica. Pochádza z juhoamerického kontinentu. Maté pražené vzniká dodatočným pražením maté zeleného.
Obyvatelia Južnej Ameriky pitím maté tlmia pocit hladu. V dnešnej dobe sa táto vlastnosť využíva pri rôznych redukčných diétach.
Maté obsahuje vitamíny A, B1, B2, B3, B5 a C, vápnik, horčík, mangán, železo, selén, draslík, kremík a fosfor, asi 15 druhov aminokyselín, stopové prvky a antioxidanty, kofeín, mateín, heobromín, theofylín.
Maté je účinným antioxidantom, čo znamená, že chráni bunky pred oxidatívnym stresom. Prispieva k normálnej činnosti kardiovaskulárneho systému a podporuje vylučovanie vody z organizmu. Ďalej vzhľadom na obsiahnutý kofeín napomáha potlačiť duševnú a telesnú únavu a celkovo osviežiť telo. Je možné ho tiež vyskúšať pri kontrole telesnej hmotnosti, pretože ovplyvňuje metabolizmus lipidov.
Príprava nálevu: 2-3 lyžičky maté praženého zalejte malým množstvom vody o teplote cca 50 °C. Vytvorte riedku kašu a tú zalejte vodou s teplotou 70-80 °C. Nechajte vylúhovať 5 minút a potom preceďte.