Majorán záhradný je vytrvalá bylina alebo poloker, pestovaná v českých podmienkach obvykle iba jednoročná bylina. Lodyha je priama, listy ústretové, drobné, oválneho či obvajcovitého tvaru. Malé, obojpohlavné kvety tvoria husté lichopresleny na koncoch lodyh, pred rozkvetom sú skryté v okrúhlych listenách. Kalich je tvorený jediným celistvým pyskom, koruna je asi 4 mm dlhá, dvojpyská, biela či svetlo ružová. Plody sú tvrdky, ktoré úplne dozrievajú iba v teplých oblastiach. Celá rastlina príjemne vonia. Zmes listu a kvetu majoránu sa používa ako korenie. Napríklad do polievok, mletého mäsa, paštét, karbenátok, údenín, strukovín, rybích šalátov, pečeňových knedličky, hydiny atď.
Majorán obsahuje silicu, tiež horčiny, triesloviny a vitamín C.
Majorán pôsobí blahodárne na normálnu činnosť nervovej sústavy. Vyskúšať ju je možné pre udržanie emočného komfortu a zdravého spánku, prispieva k relaxácii a celkovej duševnej pohode. Navyše napomáha udržovať normálnu funkciu pečene a trávenia, respektíve celého črevného traktu, podporuje prečistenie. Priaznivo pôsobí na prirodzenú obranyschopnosť organizmu a zachovanie normálnej hladiny cukru v krvi. Listy rastliny sa radia medzi antioxidanty, teda chránia bunky pred oxidatívnym stresom.
Príprava nálevu: 1 čajovú lyžičku vňate majoránu zalejte 250ml vriacej vody a prikryté nechajte 15 minút vylúhovať. Potom preceďte.
Táto bylina je známa tiež pod názvami letní majorán, maďeran, majeránček, majeránka, majerčok, majerunka, majorán, majorán záhradný, majorán záhradný, majorana, majoránka, majoránkové plevy, mariánek, marjanka, pravý majorán, vonekras alebo voněkras.