Fialka trojfarebná je jednoročná bylina s 10–35 cm vysokou, chudobne vetvenou, oblou lodyhou. Hlavný koreň je tenký, maximálne 1,5 mm hrubý, nevetvený. Dolné lodyžné listy majú dlhú stopku a eliptickú až vajcovitú, vrúbkovane pílovitú čepeľ. Čepeľ horných lodyžných listov je úzko kopijovitá až podlhovastá. Kvety vyrastajú jednotlivo na až 8 cm dlhých stopkách. Kališné lístky sú až 16 mm dlhé a 2,5 mm široké. Horné korunné lístky bývajú fialové, ostatné svetlo až sýto žlté. Ostroha meria 3–4 mm a je o málo dlhšia ako kališné prívesky. Plodom je kapsula. Vyskytuje sa takmer v celej Európe, na východe až za Ural, na juhovýchode po strednú Ukrajinu a Turecko. Chýba v Stredozemí. Bola zavlečená na Kanárske ostrovy a do Severnej Ameriky. U nás rastie roztrúsene po celom území. Nájdeme ju pri okrajoch ciest a na násypoch, v záhradách a trávnikoch, na pasekách, ako poľná burinu, je zavliekaná aj do hôr.
Macoška obsahuje sliz zložený z glukózy, galaktózy, arabinózy a ramnózy, ďalej triesloviny, flavonoidy (rutín, violatín), antokyány, karetonoidy, vitamíny C a E, alkaloid violín, glykozid vilotusid, silicu.
Macoška prispieva k normálnej činnosti dýchacieho systému a trávenia, napomáha udržiavať zdravú pokožku av neposlednom rade podporuje vylučovanie, respektíve prečistenie organizmu. Pri príjme nad 50 mg sa jedná o antioxidant, teda chráni bunky pred oxidatívnym stresom.
Príprava nálevu: 1 čajovú lyžičku vňate macošky zalejte 250ml vriacej vody a prikryté nechajte 15 minút vylúhovať. Potom preceďte.
Táto bylina je známa tiež pod názvami sirôtka, sirôtka polnia alebo macoška.