Lopúch väčší je mohutná bylina so silným kôlovým koreňom siahajúcim do hĺbky až 70 cm. Lodyha je silná, ryhovaná, vyplnená dreňou. Listy sú veľké, široko srdcovité, stopkaté, stopka tiež vyplnený drení; prízemné listy sú s čepeľou až 50 cm dlhé a 40 cm široké. Lodyžné listy sú striedavé, menšie ako prízemné, oboje na spodnej strane s bielym povlakom chlpov, celokrajné. Čiernočervené rúrkovité kvety sú v guľovitých úboroch s priemerom 3 až 3,5 cm. Ich zákrov je tvorený listene s hákovitou špičkou, ktoré sa po zaschnutí zachytávajú v zvieracej srsti a zaisťujú tak šírenie semien. Lopúch väčší osídľuje nielen takmer celé územie Európy, ale aj niektoré oblasti Ázie až po Čínu alebo Japonsko. Rastie aj v Austrálii, na Novom Zélande, v Afrike alebo v Severnej Amerike. Ako burinu sa vyskytuje od nížin po hory. Nájdeme ho pozdĺž ciest a plotov, na rumoviskách, skládkach a opustených miestach.
Lopúch obsahuje slizy, triesloviny, inulín, silice, horčiny, minerálne látky a soli.
Koreň lopúcha prispieva k normálnej činnosti pečene a trávenia, podporuje vylučovanie vody z organizmu aj prečistenie krvi. Napomáha udržiavať normálnu hladinu glukózy v krvi. Pozitívne pôsobí na dýchací systém, najmä na horné cesty dýchacie, podporuje imunitu. V neposlednom rade ho možno vyskúšať pre zdravú pokožku, kĺby a chrupavky.
Príprava odvaru: 3 lyžice koreňa lopúcha zalejte 1 litrom vody, priveďte do varu a varte na miernom ohni 15 minút. Vlažný odvar preceďte.
Táto bylina je známa tiež pod názvami lapún, lepáčky, blchi, bubáči, bubáki, cigáňske gombiki, hlaváč, horky belpuch, hvôstije, lopuch, lopúch, lopúchi, repi, repič, repíčje, vlki alebo vlky.