Ľan siaty je jednoročná bylina dorastajúcej výšky cez 1m. Lodyha je priama av hornej časti sa vetví. Listy sú striedavé a úzko kopijovité, kvety majú svetlo modrú farbu a plodom je kapsula. Pestuje sa na mnohých miestach celého sveta. Už v dávnych dobách sa ľanové vlákno používalo na výrobu odevov.
Ľan semeno obsahuje predovšetkým omega-3 mastné kyseliny, pektín, glykozidy, slizy, horčiny, vláknina alebo niektoré vitamíny a minerály (hlavne draslík).
Semená ľanu pôsobia ako antioxidant, kedy napomáhajú chrániť bunky pred oxidatívnym stresom. Prispievajú k normálnej činnosti črevného traktu, kedy ovplyvňujú okrem iného pravidelnosť. Pozitívne pôsobí na chuť do jedla, preto ich možno vyskúšať aj na kontrolu telesnej hmotnosti. Ženám napomáhajú udržiavať komfort v období menopauzy, zatiaľ čo u mužov prispievajú k normálnej funkcii prostaty.
Ľanové semienko má uplatnenie aj v kuchyni. Je možné ho pridávať do nátierok, šalátov, pecdiva, cukroví a pod. Je potrebné ich dôkladne rozhrýzť alebo rozdrviť.
Príprava macerátu: 2 kávové lyžičky čerstvo nadrvených alebo pomletých semien ľanu sparte a následne naložte do pohára vody.
Je možné rozdrvené semená ľanu konzumovať priamo a zapiť ich dostatočným množstvom vody.
Materská rastlina je známa tiež pod názvom Ľan úžitkový.