Jarabina je opadavý, až 15m vysoký strom. Kôru má šedú, hladkú, len v starobe ľahko brázditú. Listy striedavé, stopkaté, lichosperené, s 9 až 21 lístkami, ktoré sú sediace, podlhovasto kopijovité, lysé, na okraji pílkovité, pri báze asymetrické. Kvety v bohatých vrcholíkoch, obojpohlavné, 5početné, biele, trochu zatuchnuté páchnuce. Plodom sú oranžovočervené malvice (jarabiny). V SR sa vyskytuje hojne takmer vo všetkých oblastiach a nadmorských výškach. Inak rastie takmer v celej Európe okrem jej najjužnejších oblastí, na severe až k hranici polárneho lesa, na východe po západnú Sibír a Malú Áziu.
Plody jarabiny obsahujú organické kyseliny, vitamín C, glukózu, sorbit, sorbózu, triesloviny, pektíny, antokyány, silicu, flavonoidy a horčiny.
Jarabina plod prispieva k osvieženiu tela a taktiež podporuje imunitu organizmu. Napomáha prekonávať stres a námahu. Svoje uplatnenie nájde aj pri príprave kompótov, marmelád a taktiež v likérnictve.
Prípava odvaru: 1 polievkovú lyžicu rozdrvených plodov žeriava zalejte 250 ml vody a varte 2 minúty. Potom preceďte.
Príprava macerátu: 2 polievkové lyžice plodov žeriava prelejte 7 dcl studenej vody (prevarené) a macerujte 8 hod. Potom preceďte.
Táto bylina je známa tiež pod názvami divá breskyňa, jarab obyčajný, jarabok, jeráb alebo skoruše.