Čakanka obyčajná je vytrvalá bylina, ktorá upúta najmä svojimi nebesky modrými kvetmi. Môžu byť aj biele alebo ružovkasté. Rastlina dorastá približne do výšky jedného metra, má kolovitý koreň, tuhú lodyhu a podlhovasté listy.
Koreň čakanky obsahuje glykozidickú horčinu intybín, inulín, silicu, cholín, triesloviny, manít, arginín, sliz, flavonoidy, terpénové horčiny a minerálne látky.
Čakanka prispieva k normálnej činnosti črevného traktu a pečene, blahodárne pôsobí aj na fungovanie srdca a ciev. Napomáha udržovať normálnu hladinu glukózy v krvi a vyskúšať ju môže aj ten, kto chce mať zdravé kosti a kĺby. Priamo koreň čakanky je navyše vhodný na podporu vylučovania a prečistenia tela. V neposlednom rade priaznivo ovplyvňuje chuť do jedla, preto ho možno odporučiť na kontrolu telesnej hmotnosti.
Z koreňa čakanky sa pražením získava náhrada kávy, ktorej sa hovorí čakanka. Známa je aj v pivovarníctve, používa sa totiž pri varení piva, kedy má zlepšiť jeho chuťové vlastnosti. Je tiež medonosnou rastlinou.
Príprava nálevu: 1 čajovú koreňa čakanky zalejte 250ml vriacej vody a prikryté nechajte 15 minút vylúhovať. Potom preceďte. Užíva sa 2-3 krát denne.
Príprava odvaru: 1 polievkovú lyžicu koreňa čakanky prelejte 250ml studenej vody a priveďte do varu. Nechajte 15 minút vylúhovať a potom preceďte. Užíva sa zvonka 2 krát denne.
Táto bylina je známa tiež pod názvami čakanka poľná, cigória, pocestník alebo korenie sv.Petra.