Breza bielokorá nebola breza biela, tiež bradavičnatá je nenáročným a odolným listnatým stromom, s ktorým sa možno na európskom kontinente bežne stretnúť. Má oválny tvar koruny, trojuholníkovité až vajcovité listy, ktoré sa smerom k špičke zužujú a predovšetkým nápadný bieločierny kmeň. Breza rastie v prirodzenom prostredí voľne, zvlášť na vresoviskách, vo svetlejších lesoch a ich okrajoch, na pasekách, rašeliniskách, pastvinách a na skalách.
Listy brezy sú bohaté na flavónové glykozidy, silice, živice, triesloviny, vitamín C, karotény, organické kyseliny, saponíny, minerálne látky, betulalbín, olej, cukr a fytoncídy.
Breza prispieva k normálnemu tráveniu a detoxikácii, správnej činnosti kĺbov a môže byť prospešná pri kontrole telesnej hmotnosti. Okrem toho pôsobí priaznivo na fungovanie močových ciest a obličiek. Listy brezy sú účinným antioxidantom, napomáhajú chrániť bunky pred oxidatívnym stresom, priaznivo pôsobia na činnosť jater, žlčníka av neposlednom rade na hladinu cholesterolu v krvi.
Príprava nálevu: Nálev pripravíme tak, že jednu čajovú lyžičku drogy prelejeme 1/4 l šálkou vriacej vody, 15 minút necháme lúhovať. Pije sa 2-3x denne. Na zvýšenie účinku sa pri príprave čaju pridáva na špičku noža jedlej sódy.
Príprava odvaru: 10 polievkových lyžíc sušených brezových listov prelejeme 4 l vody a privedieme do varu. Varíme asi 5 minút, potom necháme 15 minút lúhovať. Odvar scedíme a pridáme do pripraveného kúpeľa.