Borievka obyčajná je vždyzelený ker, ktorý rastie tiež v celej Európe. Má ostré ihlicovité listy spojené v trojpočetných praslenách. Ihlice sú modrozelené, s jedným bielym pruhom na vnútornom povrchu. Sú to dvojdomé rastliny, samčie a samičie kvety rastú na rôznych rastlinách, ktoré sú opeľované vetrom. Plodom je modrá okrúhla, čučoriedka podobná suchá, čierno-modrá bobuľovitá šiška (semeno v dužinatom obale). Samčie šištice sú žlté, 2–3 mm dlhé. Rastie na slnečných stráňach, piesočnatých a skalnatých miestach.
Borievka obsahuje éterický olej prevažne so sesquiterpény (thujopsen, cadinen a troplon), diterpény ako sugiol a xanthoperol, lignany (okrem iného podophyllotoxin), katechínové triesloviny.
Borievka pôsobí ako antioxidant, čo znamená, že chráni bunky pred oxidatívnym stresom. Podporuje prirodzenú obranyschopnosť. Ďalej napomáha normálnej činnosti obličiek a vylučovaniu vody z organizmu.
Prispieva k normálnemu tráveniu a je vhodný na udržanie normálnej hladiny cukru v krvi.
Využíva sa pri výrobe alkoholických destilátov.
Jalovcové plody sa nesmú užívať dlhodobo, v tehotenstve a pri akútnych chorobách obličiek, pretože aj v odporúčaných dávkach obsiahnuté silice dráždia obličky. Neodporúča sa pre deti.
Príprava nálevu: 1 čajovú lyžičku rozdrvených plodov borievky zalejte 250ml vody a priveďte do varu. Nechajte 15 minút vylúhovať a potom preceďte.
Táto bylina je známa tiež pod názvami borievka, borovec, borovniak, bôr, bôrka, borica, borovička, jalovec alebo jadlovec.